vitagync produkt

Rodzaje infekcji

Zakażenia bakteryjne
Grzybica pochwy
Rzęsistkowe zapalenie pochy

Objawy

Upławy
Swędzenie pochwy

Grzybica pochwy - definicja, objawy i leczenie


Grzybica pochwy
( określenie potoczne ) – inaczej to kandydoza pochwy, drożdżyca pochwy i sromu, drożdżakowe zapalenie sromu i pochwy, vulvovaginitis candidamycetica.
Kandydozę pochwy wywołują najczęściej drożdżaki z gatunku Candida albicans. Stają się one dominujące w mikroflorze pochwy. Wpływ na tę infekcję mają również innego rodzaju Candida: C. glabrata, C. krusei, C. kefyr (pseudotropicalis), C. parapsilosis, C. tropicalis, C. stelatoidea, C. guilliermondi, C. zeylalnoides i inne.
Bezpośrednia przyczyna grzybicy pochwy to grzyby bytujące w organizmie np. w jelicie lub pochwie. Przerywają one bariery obronne organizmu i wywołują infekcję. Bakterie Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego) odpowiadają za utrzymanie prawidłowego środowiska pochwy.
Kiedy obniża się poziom pałeczek kwasu mlekowego np. w wyniku stosowania antybiotyków, zaczynają rozwijać się drożdżaki i dochodzi do zakażenia pochwy.

Główne objawy związane z grzybicą pochwy obejmują:

• upławy,
• świąd,
• pieczenie i podrażnienie okolicy pochwy oraz sromu – przekrwienie pochwy,
• pieczenie przy oddawaniu moczu,
• wydzielina : najczęściej biaława, o konsystencji twarożku (grudki) lub żółtawe.

 

 



Grzybica pochwy na ogół przebiega bezobjawowo. Może jednak ujawniać się w postaci bólu czy pieczenia podczas stosunku lub po nim (dyspareunia). W celu potwierdzenia bądź wykluczenia obecności drożdżaków, konieczne jest wykonanie posiewu. Jeżeli infekcje nawracają, należy poddać leczeniu także partnera seksualnego. U mężczyzn grzybica występuje często bezobjawowo. Niekiedy mogą pojawić się takie objawy jak: czerwone plamki lub pęcherzyki, zaczerwienienie czy świąd okolic intymnych.
Grzybica pochwy jest drugą, po bakteryjnym zapaleniu pochwy, najczęściej spotykaną przyczyną infekcji dróg moczowo-płciowych kobiety.

Grzybica pochwy a cukrzyca

Grzybica pochwy znacznie częściej pojawia się u diabetyczek, u których objawy są bardziej nasilone, ze względu na zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Grzybica pochwy objawia się zazwyczaj swędzeniem, pieczeniem i paleniem sromu oraz przedsionka pochwy.

Czynnikami mającymi wpływ na pojawienie się grzybicy pochwy u kobiet z cukrzycą są: obniżona odporność oraz obecność cukru w moczu, który staje się pożywką dla bakterii. U zdrowego człowieka układ immunologiczny jest w stanie się sam obronić przed infekcją drożdżakową.

Ważne jest aby przestrzegać pewnych zasad, które mogą zmniejszyć częstość wystąpienia grzybicy pochwy u diabetyków:

  1. Kontrola poziomu cukru i utrzymywanie go na prawidłowym poziomie, celu uniknięcia wszystkich powikłań cukrzycy.
  2. Przy stosowaniu kuracji antybiotykowej, hormonalnej (antykoncepcyjnej, w trakcie ciąży bądź w okresie menopauzy) stosuj preparaty, które pomogą przywrócić i utrzymać fizjologiczne pH pochwy na odpowiednim poziomie.
  3. Unikaj współżycia w trakcie miesiączki, ponieważ zwiększa się ryzyko zakażenia.

Nawracające zakażenia mogą być objawem nierozpoznanej cukrzycy. W tym celu warto przeprowadzić badania w kierunku jej wykrycia.


Polecane podstrony: Grzybica pochwy | Zapalenie pochwy | Swędzenie pochwy | Upławy