Upławy
Upławy to naturalny proces zachodzący w ciele kobiety, zależny od fazy cyklu miesiączkowego oraz wieku kobiety. Jednak niepokojące mogą być upławy charakteryzujące się nieprzyjemnym zapachem, zmianą koloru czy konsystencji wydzieliny oraz towarzyszącym świądem pochwy i sromu. Takie objawy są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt kobiet u lekarza ginekologa. Pojawienie się nieprzyjemnych upławów może świadczyć o infekcji układu moczowo-płciowego, której trzeba pozbyć się jak najszybciej, aby nie przekształciła się w groźne zapalenie.
Upławy możemy podzielić na kilka najczęściej występujących typów.
Białe, bezwonne upławy o gęstej konsystencji
Pierwszy typ upławów to białe serowate upławy o gęstej konsystencji, przypominające nieco twarożek. Są one typowym objawem dla grzybicy pochwy spowodowanej przez grzyby z rodzaju Candida. Dochodzi wtedy do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej pochwy, mającej wpływ na rozwój drożdżycy oraz szeregu innych infekcji intymnych. Taka zmiana pH pochwy może mieć swoją przyczynę w niedawno przebytej kuracji antybiotykowej, stosowania antykoncepcji, a również zaniedbań na tle higieny intymnej prowadzących do wyjałowienia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. Tego typu upławom towarzyszy dokuczliwe pieczenie, ból pochwy i sromu oraz świąd.
Obfite szaro-białe upławy o "rybim" zapachu
Drugim typem upławów są obfite, szaro-białawe upławy o charakterystycznym, nieprzyjemnym "rybim" zapachu. Pojawienie się tego typu upławów powinno nas skłonić do przebadania się w kierunku waginozy bakteryjnej. Jest to zaburzenie równowagi mikrobiologicznej pochwy, polegające na zmniejszeniu liczby bakterii Lactobacillus, przy jednoczesnym, niekorzystnym i intensywnym namnażaniu się bakterii Gardnerella vaginalis. Należy pamiętać, że to właśnie bakterie Lactobacillus, czyli pałeczki kwasu mlekowego stanowią naturalną ochronę pochwy, utrzymują fizjologiczny kwaśny odczyn pochwy pomiędzy 3.8 a 4.4.
Żółto-szaro-zielonkawe upławy o „mdłym” zapachu
Kolejny typ upławów to upławy żółto-szaro-zielonkawe o specyficznym, mdłym zapachu. Ten rodzaj upławów często pojawia się przy wystąpieniu rzęsistkowym zapaleniu pochwy. Choroba jest wywoływana przez bakterię - rzęsistka pochwowego. Rzęsistek przenosi się na kolejną osobę w trakcie kontaktu seksualnego. Upławy przy tym zakażeniu są bardzo obfite oraz pieniste i cuchnące.